História zmeny pomeru Omega 6 : Omega 3

Zápalové a protizápalové látky v organizme by mali byť v rovnováhe. Nie je dobre, ak je jednej oproti druhej viac. 

Zápal, hlavne akútny, je prirodzená ochrana ľudského tela.

  • Omega 6 je zápalová, teda potrebná na vyvolanie zápalu.
  • Omega 3 je protizápalová, teda jej úlohou je eliminácia zápalu.

Pokiaľ máte pomer Omega 6 ku Omega 3 mastných kyselín v rovnováhe, tak je to pre vaše telo dobré. Pokiaľ nie sú v rovnováhe, tak môžete mať problém.

Naši predkovia mali tento pomer úplne v rovnováhe a to 1:1. 

Je to logické, oni nekonzumovali priemyselnú stravu. Okolo 60. rokov minulého storočia sa vo svete veľmi zmenila strava. Na trhu sa začali objavovať polotovary, a dokonca hotové výrobky. Kto ste žili v tom období, možno si spomeniete na vtedajšie lahôdky, polotovary a podobné predajne. 

Aby ušetrili gazdinkám čas na prípravu obeda, tak im tieto predajne ponúkali napríklad plnenú papriku, ktorú iba uvarili a pridali rajčinový pretlak a obed bol hotový. Rovnako obalený sýr v 3 obale na vyprážanie a podobne. Boli to začiatky priemyselnej stravy, ktoré vyústili až do hotových výrobkov – instantné polievky a iné jedlá rôznych druhov si dnes kúpite v obchode, dáte zohriať na niekoľko minút do mikrovlnky a máte navarené.

Na jednej strane tento “POKROK” – tak to začali volať priniesol úsporu času. No na druhej sa vám začal meniť váš jedálniček. Tak ako všetci okolo vás aj vy, ak nie stále, tak aspoň občas, máte vo vašej strave priemyselnú stravu.

Zoberte si len skutočnosť, že pre reštaurácie a kuchyne je dnes možnosť kúpiť si hotové halušky, olúpané zemiaky, krokety a mnoho a mnoho hotových produktov. Tieto produkty umožňujú v kuchyniach a vývarovniach ušetriť čas, a hlavne množstvo personálu – ktorý je najdrahšou nákladovou položkou. 

Zároveň v 60. rokoch minulého storočia vo vtedajšom Československu žilo:

  1960 2021
Česká republika 9,6 mil 10,7 mil
Slovensko 4,0 mil 5,4.  mil
Československo 13,6 mil 16,1 mil
Svet 3 miliardy 7,8 miliard

Množstvo obyvateľov zeme rapídne stúpa. No plocha poľnohospodárskej výroby, role, pastviny sa skôr zmenšuje. 

Vidíte to aj u nás – na rovinách, na úrodnej pôde sa stavajú veľkosklady pre obchodné reťazce. Rovnako počet obyvateľov, venujúcich sa výrobe ovocia a zeleniny, nerastie rovnakým tempom ako celkový počet obyvateľov na svete.

Ako potom nakŕmiť toľko ľudí?

Rýchlo výrobou.

Či už je to ovocie, zelenina, ale aj mäso (kurčatá, ošípané a iné zvieratá ktoré sú základom ľudskej stravy, všetko sa to urýchľuje. Jednoducho z poľnohospodárstva sa stal PRIEMYSEL.

Priemysel v pestovaní. Priemysel v polotovaroch. Priemysel na pultoch a regáloch obchodov. Priemysel v reštauráciách a v kuchyniach.

Priemysel na TANIERI!

 

Čo s tým?

Ak si pozriete tento obrázok, (zdroj odkiaľ pochádzajú informácie je na ňom uvedený) uvidíte výsledok tejto radikálnej zmeny.

Čo teraz s tým? Hádam si nekúpite sliepky, kravu, ovcu a nezačnete pre seba vyrábať pôvodné suroviny ako naši predkovia.

Máte na výber:

a) Zmeniť stravovanie = Viac varte doma z plodov prírody (Avšak, ste si istí kvalitou toho čo máme na trhu? Zároveň mäso, vajcia, mlieko pochádza od zvierat, ktoré sa nepasú na paši ako v tých 60 rokoch. Aj tu je priemysel a sú kŕmené kŕmnymi zmesami – tiež priemyselne vyrábanými.)

Vyzerá to, že ste v pasci…

b) Našťastie ten priemysel pokročil aj tu, a to výrobou doplnkov stravy. Mimochodom uvedomujete si, čo toto slovo znamená? „Doplnok stravy“. Žiaľ, je to daň za životnú úroveň. Odpoveď’ je veľmi jednoduchá. To čo nemáme v strave si musíme doplniť. Čím? Doplnkami stravy.

Doplnky stravy užívajú ľudia pre rôzne účely. 

Najčastejšie, aby si odstránili ich nejaký zdravotný problém. Prečo zdravotný problém? Lebo aj naše zdravie, tak ako láska ide cez ŽALÚDOK. Poznáte tu reláciu: „Ste to co jíte“?

Základom všetkých doplnkov stravy však je MAŤ ROVNOVÁHU medzi Omega 6 a Omega 3, a tým údajom podľa vedcov je pomer menej ako 3:1.

Ako to zistíte? 

Testom vašej krvi.

Už ste si urobili test vašich 11 mastných kyselín aby ste okrem iného zistili aj tento údaj: OMEGA 6 : OMEGA 3?

Ja áno. Môj pomer na úvod bol 14,3 : 1

V dobe testu som mal 62 rokov. Otestoval som aj mojich zamestnancov. Čo si myslíte, aké mali výsledky oni? 

Špatné. 

Doslova – čím mladší, tým horšie.

Od januára 2020 po dnes, máj 2021 som otestoval viac ako 80 ľudí. Nikto nemal správny pomer. Nikto.

Pozrite si výsledky prvých 27 testov. Minulý rok som si ich začal dávať do tabuľky podľa pohlavia a veku. Môžete si tak tipnúť aký je Váš pomer:

Zdroj týchto informácií:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Obyvatelstvo_%C4%8Ceska

https://sk.wikipedia.org/wiki/Demografia_Slovenska

http://obyvatelstvo.population.city/world/ 

Ako sa historicky tento vzájomný pomer menil podľa zdroja PUBMED. Obrázok som prevzal od firmy Zinzino.

Vybrať si môžete z 3 druhov Balance oleja:

BalanceOil+

Najčastejšie kupovaný produkt značky Zinzino.

Teraz vo zvýhodnenom balení s 2 testami.

Mám záujem

BalanceOil+ Essent

Najčastejšie kupovaný produkt značky Zinzino.

Teraz vo zvýhodnenom balení s 2 testami.

Mám záujem

BalanceOil+ Vegan

Najčastejšie kupovaný produkt značky Zinzino.

Teraz vo zvýhodnenom balení s 2 testami.

Mám záujem

Napíšte mi​

Ak máte otázky ohľadom užívania Zinzino produktov, partnerstva alebo chcete počuť moje vlastné skúsenosti, napíšte mi. Obratom vám rád odpoviem.

Chronický zápal