Chronický zápal – Čo to je?

Ak je niečo chronické, znamená to, že sa to deje opakovane a dlhodobo

Zápal môže nastať, ak sa poraníte, prípadne sa na nejaký podnet vo Vašom tele spustí ochranný mechanizmus, ktorým Vaša imunita chráni dané miesto. 

Je jedno či sa porežete, popálite, udriete, zle stúpite a na nohe sa okamžite prejaví poškodenie zápalom. Poranené miesto, spolu s okolím Vám opuchne, naleje sa okolo neho viac tekutín, je teplejšie na dotyk atď.

Čo spôsobuje tento akútny zápal? Aké látky sa na tom podieľajú?

Samozrejme, je to zložitejší proces. 

Zjednodušene: 

Jedna z mnohých mastných kyselín začne plniť jej úlohu. Tou je chrániť organizmus tým, že vytvorí zápal presne tam kde treba. Tou látkou je Omega 6 mastná kyselina. Je to jej úloha. Ona je PRO-zápalová. Preto ju potrebujeme mať v patričnom množstve v našom tele.

Po nejakej dobe sa poranenie zahojí a nastupuje druhá mastná kyselina. Volá sa Omega 3 a je PROTI zápalová. Jej úlohou je vyvažovať úlohu Omega 6. Aby to dokázala, mala by sa v tele nachádzať spolu s Omega 6 v rovnováhe.

Za rovnováhu sa považuje stav vyjadrený pomerom Omega 6 : Omega 3.

Ten mali naši predkovia 1:1, čiže úplne rovnaké množstvo Omega 6 a aj Omega 3.

Podľa iných zdrojov – firma Zinzino – je dobré aby bol tento pomer rovný, alebo menší ako 3:1. Podľa WHO je stanovená optimálna hodnota pod 5:1.

Čo sa stane ak máte vo Vašom tele inú hodnotu? 

Je veľký predpoklad, že máte v tele CHRONICKÝ ZÁPAL – čiže dlhotrvajúci a opakovaný stav, ktorý môže po celý život iba driemať a nijako sa neprejaví. No môže sa prejaviť, a to doslova z večera do rána.

Ako sa prejaví chronický zápal? 

Rôzne. Na to sa nedá jednoznačne odpovedať. No jednoznačne sa dá povedať, že ak ho máte, je vysoká pravdepodobnosť, že Vás navštívi neželaný problém v podobe niektorých chorôb o ktorých píšu a natáčajú videa odborníci.

Tých odborníkov je viacero. Ja spomeniem dvoch z nich.

1. MUDr. David Frej

On na jeho webe, či Youtube kanáli sa venuje všeobecne prevencií zdravia. O chronickom zápale. Pán doktor Frej o chronickom zápale hovorí ako o TICHOM ZABIJAKOVI.

Pokiaľ máte záujem pozrite si jeho videa, alebo si kúpte jeho knihy.

Aj tieto obrázky sú z videa prednášky pána doktora o ktorej píšem vyššie. Dávam ich tu preto, aby ste si našli dôvod pozrieť to video od pána doktora. Okrem obrázkov sa dozviete aj komentár k nim.

2. Dr. Paul Clayton   

Dr. Paul Clayton sa venuje sa okrem iných záležitosti aj chronickému zápalu. Je to Britský lekár a vedec, farmakológ a je odborníkom na výživu.

On v jeho videu vysvetľuje chronický zápal takto

Ak si urobíte záver podľa oboch lekárov tak Vám vyjde, že mnoho ľudí nevie aký je ich pomer OMEGA 6 : OMEGA 3, a teda nemajú informáciu o tom, či sú mimo ohrozenia. 

Tento pomer závisí od 4 druhov kyselín Omega 6 a 4 druhov kyselín Omega 3.

Podľa doterajších testov krvi, ľuďom chýbajú najviac tieto 2 mastné kyseliny EPA a DHA. Tomuto sa venujem v ďalšom blogu na tejto web stránke.

Ako doplniť v tele EPA a DHA mastné kyseliny?

  1. Zmeňte stravu. Sledujte čo konzumujete, čo tvorí Váš jedálniček.
  2. Pridajte si do stravy doplnky výživy – viac sa o nich venujem v jednotlivých blogoch
  3. Kombinácia oboch možnosti.

Pozrite čo všetko ovplyvňuje Omega 3:

Nerovnováha omega 6 a Omega 3 mastných kyselín
Počet úmrtí a ich príčiny

Vybrať si môžete z 3 druhov Balance oleja:

BalanceOil+

Najčastejšie kupovaný produkt značky Zinzino.

Teraz vo zvýhodnenom balení s 2 testami.

Mám záujem

BalanceOil+ Essent

Najčastejšie kupovaný produkt značky Zinzino.

Teraz vo zvýhodnenom balení s 2 testami.

Mám záujem

BalanceOil+ Vegan

Najčastejšie kupovaný produkt značky Zinzino.

Teraz vo zvýhodnenom balení s 2 testami.

Mám záujem

Napíšte mi​

Ak máte otázky ohľadom užívania Zinzino produktov, partnerstva alebo chcete počuť moje vlastné skúsenosti, napíšte mi. Obratom vám rád odpoviem.

Chronický zápal